سومین نشست انجمن اقتصاددانان ایران
( شعبه شمال غرب)

در مورخه 1397/09/15 روز پنج شنبه با موضوع بررسی سیاست های ارزی کشور با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی استان و اعضاء انجمن اقتصاد دانان در اتاق بازرگانی تبریز تشکیل گردید.
در این نشست موضوعاتی از قبیل استفاده از ظرفیت های علمی مناطق مختلف کشور در خصوص مسایل ارزی ، تک نرخی شدن قیمت ارز، استقلال کامل بانک مرکزی و تقویت بازار سرمایه در کشور مورد خواست بخش خصوصی بود

فعالیت های شعبه شمالغرب انجمن اقتصاددانان ایران

چهاردهمین نشست انجمن اقتصاد دانان ایران (شمالغرب) با موضوع (بررسی سیایت های ارزی کشور ) با حضور ابوالفتح ابراهیمی نایب رئیس اتاق بازرگانی تبریز، اعضاء هیات علمی دانشگاه های استان ، اعضاء انجمن اقتصاد دانان شمالغرب و فعالان اقتصادی استان برگزار گردید.

⭕️ مطالب مطرح شده در جلسه به شرح زیر است.

🔺 آقای دکتر برقی، ضمن تشریح شیوه قیمتگذاری نرخ ارز به برخی مشکلات و ناکارآمدیهای سامانه نیما و تثبیت نرخ ارز اشاره کردند.

🔺 آقای مهندس ابراهیمی، بی ثباتی در سیاستگذاری های اقتصادی و عدم تخصص تصمیم گیرندگان در حوزه های اقتصادی را از عوامل اصلی نابسمانیهای اقتصادی و بازار ارز بر شمردند.

🔺 آقای دکتر اصغرپور ضمن اشاره به افزایش فزاینده نقدینگی و پایه پولی که قابل قیاس با نرخ رشد اقتصادی طی چهل سال گذشته نمی باشد. سیستم بانکی، عدم نظارت بانک مرکزی بر موسسات پولی و بانکی که عملا به جای بانکداری به بنگاه داری می پردازند را از عوامل اصلی کاهش ارزش پول ملی معرفی کردند. در خصوص سیاستگذاریهای اخیر نیز به این موضوع اشاره کردند که سیاستگذاریهای اشتباه با افزایش نرخ تورم انتظاری موجب تشدید نرخ تورم واقعی و در نتیجه شدت کاهش ارزش پول ملی شده اند. ایشان بازگرداندن اعتماد عمومی به سیاستگذاران و دولت را لازمه بهبود شرایط اقتصادی دانسته و پیشنهاداتی از قبیل ضرب اسکناس و مسکوک جدید با ارزش تثبیت شده در برابر ارزهای خارجی را که صرفا ابزار ذخیره ارزش یا معامله باشد و اصلاح نظام بانکداری را جهت بازگرداندن اعتماد عمومی و کاهش فشارهای اقتصادی را ارائه نمودند

افتتاح شعبه شمالغرب (تبریز)
انجمن اقتصاددانان ایران

در تاریخ 18 آذر 1394 شعبه انحمن اقتصاددانان ایران شمالغرب (تبریز) طی مراسم با شکوهی توسط استاندار آذربایجان، شهردار تبریز، جناب دکتر شاپور محمدی معاونت اقتصادی وزارات امور اقتصادی و دارائی، جچت الاسلام مصباحی مقدم نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای هیات اجرائی انجمن اقتصاددانان و اعضای انجمن شمالغرب و مدیران اتاق بازرگانی تبریز و با حضور جمع کثیری از مقامات و اقتصاددانان منطقه برگزار گردید .
جهت اطلاعات بیشتر درباره فعالیتهای این شعبه یه وب سایت زیر مراجعه شود.
وب سایت شعبه تبریز : www.ieatabriz.ir
کانال تلگرام شعبه تبریز : ieatabriz93@